Συμμετοχή μαθητών/τριων μας στο πρόγραμμα προσομοίωσης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου EUropa S. TEENS

Το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023, έξι (6) μαθητές/τριες του σχολείου μας μαζί με συνομήλικούς τους από άλλα σχολεία του Ηρακλείου, είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα EUropa S. TEENS, που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Περιφέρειας Κρήτης,  με τη συνεργασία του Ινστιτούτο Έρευνας και Κατάρτισης Ευρωπαϊκών Θεμάτων - I.R.T.E.A. και του Europe Direct της Περιφέρειας Κρήτης.

Το πρόγραμμα EUropa.S. TEENS αφορούσε στην προσομοίωση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για μαθητές Λυκείου και η θεματική του ήταν «Συμμετοχική δημοκρατία και Ευρωεκλογές 2024: Ο ρόλος των νέων στη διαμόρφωση της Ευρώπης του μέλλοντος».

Ήταν μια πραγματικά πολύτιμη βιωματική δράση που έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να καταλάβουν πως η δημοκρατία δεν είναι γράμμα κενό, αλλά συμμετοχή, έκφραση, διάλογος, αντίθεση και διαφωνία  που στηρίζεται όμως στη δύναμη του λόγου και όχι της βίας. Για  άλλη μια φορά τα παιδιά μας απέδειξαν πως όταν τους δίδεται λόγος και βήμα, είναι υπεύθυνοι,  ενεργοί , ενημερωμένοι και μορφωμένοι πολίτες ,το μοναδικό και σίγουρο προπύργιο στις σύγχρονες  δημοκρατίες!!

Ευχαριστούμε θερμά τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς κ.κ. Καλομοίρη Δέσποινα και Κυριακάκη Μαριέτα, που προετοίμασαν και συνόδευσαν τους μαθητές/τριές μας, τις κ.κ. Χατζηαντωνίου Ιώαννα και Παπαδάκη Δέσποινα εκ μέρους του I.R.T.E.A., για τη διαρκή υποστήριξη και τους υπεύθυνους του Europe Direct της Περιφέρειας Κρήτης για την άψογη διοργάνωση αυτού σημαντικού εκπαιδευτικού προγράμματος!

Μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό πατώντας εδώ.