Ενημέρωση εκπαιδευτικών από την Πυροσβεστική Υπηρεσία

Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο 3ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου μια πολύ χρήσιμη κι ενδιαφέρουσα ομιλία. Πιο συγκεκριμένα, μετά από αίτημα της Διεύθυνσης και του Συλλόγου Διδασκόντων προς την Πυροσβεστική Υπηρεσία Ηρακλείου, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο Πυραγός Δρ. Ανδρέας Φλαμουράκης, phD Χημείας, και ενημέρωσε τους εκπαιδευτικούς σχετικά με θέματα που αφορούσαν:

• Στην πρόληψη και αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών, όπως πλημμύρες, σεισμούς, καύσωνα, δασικές πυρκαγιές κλπ.
  • Στην πρόληψη και αντιμετώπιση πυρκαγιών στο σχολικό περιβάλλον.

Μετά την παρουσίαση ακολούθησε συζήτηση και επίλυση συγκεκριμένων αποριών που απασχολούν την εκπαιδευτική μας κοινότητα, και εκφράστηκε το αίτημα της πραγματοποίησης ανάλογης ενημερωτικής παρέμβασης με αποδέκτες τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου. Το γεγονός ότι το σχολείο δεν διαθέτει Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων δυσχεραίνει την υλοποίηση τέτοιων παρεμβάσεων που θα απευθύνονται στο σύνολο του μαθητικού δυναμικού, αλλά υπήρξε η δέσμευση από όλους και η ειλικρινής διάθεση εκ μέρους του Δρ. Φλαμουράκη, ως εκπροσώπου της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, να βρεθούν λειτουργικές λύσεις για το συγκεκριμένο θέμα, που ελπίζουμε κάποια στιγμή να αντιμετωπιστεί, ως οφείλει, από τον καθ'  ύλην αρμόδιο και υπεύθυνο, δηλαδή τον Δήμο Ηρακλείου.

Ευχαριστούμε θερμά την Πυροσβεστική Υπηρεσία Ηρακλείου για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας και τον Δρ. Ανδρέα Φλαμουράκη για την εξαιρετικά κατατοπιστική, χρηστική και ενδιαφέρουσα ομιλία του.