Ενημερωτική δράση για νεανική παραβατικότητα

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024, επισκέφθηκε το σχολείο μας η κ. Δήμητρα Ζέρβα, Αστυνόμος Β΄, Υπεύθυνη Γραφείου Ανηλίκων της Υποδιεύθυνσής Ασφαλείας Ηρακλείου και μίλησε στους/στις μαθητές/τριες της Β΄ τάξης του σχολείου για θέματα σχετικά με την νεανική παραβατικότητα, το σχολικό εκφοβισμό και τους κινδύνους του πραγματικού και του διαδικτυακού κόσμου για τα παιδιά και τους εφήβους.

Η κ. Ζέρβα μοιράστηκε με τα παιδιά την επιστημονική γνώση και την επαγγελματική εμπειρία της με τρόπο κατανοητό και προσαρμοσμένο στην ηλικία τους, με στόχο να συνειδητοποιήσουν τους κινδύνους που άθελά τους μπορεί να εκθέσουν τους εαυτούς τους, τους φίλους και τις οικογένειές τους.

Επίσκεψη φοιτητών Erasmus του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ.

Την Παρασκευή  29/03/2024, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας φοιτητές Erasmus του Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου (ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ.), από τη Γερμανία, το Βέλγιο και την Ισπανία στο πλαίσιο εκπαιδευτικής επίσκεψης.

Οι φοιτητές συνομίλησαν με εκπαιδευτικό προσωπικό και μαθητές/τριες της Β και Γ λυκείου σχετικά με τις ομοιότητες και διαφορές της επαγγελματικής εκπαίδευσης στις διάφορες χώρες της ΕΕ, τα  κοινωνικά προβλήματα των εφήβων στη σύγχρονη εποχή, καθώς και στρατηγικές αποτροπής/αντιμετώπισης τους.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη διοργανώθηκε από τον αναπληρωτή εκπαιδευτικό ΠΕ06 του σχολείου μας, κ. Μαρκοδημητράκη Μιχάλη, που είναι παράλληλα εντεταλμένος διδάσκων του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ.

Ενημέρωση εκπαιδευτικών από την Πυροσβεστική Υπηρεσία

Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο 3ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου μια πολύ χρήσιμη κι ενδιαφέρουσα ομιλία. Πιο συγκεκριμένα, μετά από αίτημα της Διεύθυνσης και του Συλλόγου Διδασκόντων προς την Πυροσβεστική Υπηρεσία Ηρακλείου, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο Πυραγός Δρ. Ανδρέας Φλαμουράκης, phD Χημείας, και ενημέρωσε τους εκπαιδευτικούς σχετικά με θέματα που αφορούσαν:

• Στην πρόληψη και αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών, όπως πλημμύρες, σεισμούς, καύσωνα, δασικές πυρκαγιές κλπ.
  • Στην πρόληψη και αντιμετώπιση πυρκαγιών στο σχολικό περιβάλλον.

Μετά την παρουσίαση ακολούθησε συζήτηση και επίλυση συγκεκριμένων αποριών που απασχολούν την εκπαιδευτική μας κοινότητα, και εκφράστηκε το αίτημα της πραγματοποίησης ανάλογης ενημερωτικής παρέμβασης με αποδέκτες τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου. Το γεγονός ότι το σχολείο δεν διαθέτει Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων δυσχεραίνει την υλοποίηση τέτοιων παρεμβάσεων που θα απευθύνονται στο σύνολο του μαθητικού δυναμικού, αλλά υπήρξε η δέσμευση από όλους και η ειλικρινής διάθεση εκ μέρους του Δρ. Φλαμουράκη, ως εκπροσώπου της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, να βρεθούν λειτουργικές λύσεις για το συγκεκριμένο θέμα, που ελπίζουμε κάποια στιγμή να αντιμετωπιστεί, ως οφείλει, από τον καθ'  ύλην αρμόδιο και υπεύθυνο, δηλαδή τον Δήμο Ηρακλείου.

Ευχαριστούμε θερμά την Πυροσβεστική Υπηρεσία Ηρακλείου για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας και τον Δρ. Ανδρέα Φλαμουράκη για την εξαιρετικά κατατοπιστική, χρηστική και ενδιαφέρουσα ομιλία του.

Επίσκεψη της Φιλαρμονικής Δήμου Ηρακλείου

Με νότες και μουσική υποδεχθήκαμε το Μάρτιο, τον πρώτο μήνα της Άνοιξης, στον αύλειο χώρο του 3ου ΕΠΑΛ Ηρακλείου!

Με πρωτοβουλία της κ. Κρασανάκης Μαρίας, καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής του σχολείου, μας επισκέφθηκε η Φιλαρμονική του Δήμου Ηρακλείου. Οι μουσικοί, αφού σύστησαν τα όργανα στο μαθητικό κοινό, εκτέλεσαν γνωστά μουσικά κομμάτια από το χώρο του θεάματος και όχι μόνο, ενθουσιάζοντας μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς. Μπορείτε να δείτε περισσότερες φωτογραφίες πατώντας εδώ.

Ήταν μια εξόχως ευχάριστη μουσική εμπειρία και τους ευχαριστούμε θερμά γι' αυτό!

Συμμετοχή μαθητών/τριων μας στο πρόγραμμα προσομοίωσης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου EUropa S. TEENS

Το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023, έξι (6) μαθητές/τριες του σχολείου μας μαζί με συνομήλικούς τους από άλλα σχολεία του Ηρακλείου, είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα EUropa S. TEENS, που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Περιφέρειας Κρήτης,  με τη συνεργασία του Ινστιτούτο Έρευνας και Κατάρτισης Ευρωπαϊκών Θεμάτων - I.R.T.E.A. και του Europe Direct της Περιφέρειας Κρήτης.

Το πρόγραμμα EUropa.S. TEENS αφορούσε στην προσομοίωση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για μαθητές Λυκείου και η θεματική του ήταν «Συμμετοχική δημοκρατία και Ευρωεκλογές 2024: Ο ρόλος των νέων στη διαμόρφωση της Ευρώπης του μέλλοντος».

Ήταν μια πραγματικά πολύτιμη βιωματική δράση που έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να καταλάβουν πως η δημοκρατία δεν είναι γράμμα κενό, αλλά συμμετοχή, έκφραση, διάλογος, αντίθεση και διαφωνία  που στηρίζεται όμως στη δύναμη του λόγου και όχι της βίας. Για  άλλη μια φορά τα παιδιά μας απέδειξαν πως όταν τους δίδεται λόγος και βήμα, είναι υπεύθυνοι,  ενεργοί , ενημερωμένοι και μορφωμένοι πολίτες ,το μοναδικό και σίγουρο προπύργιο στις σύγχρονες  δημοκρατίες!!

Ευχαριστούμε θερμά τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς κ.κ. Καλομοίρη Δέσποινα και Κυριακάκη Μαριέτα, που προετοίμασαν και συνόδευσαν τους μαθητές/τριές μας, τις κ.κ. Χατζηαντωνίου Ιώαννα και Παπαδάκη Δέσποινα εκ μέρους του I.R.T.E.A., για τη διαρκή υποστήριξη και τους υπεύθυνους του Europe Direct της Περιφέρειας Κρήτης για την άψογη διοργάνωση αυτού σημαντικού εκπαιδευτικού προγράμματος!

Μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό πατώντας εδώ.

Υποκατηγορίες