Έναρξη δράσεων Δεκεμβρίου 2023

Φέτος αποφασίσαμε ο Δεκέμβριος να είναι μήνας ενσυναίσθησης, προσφοράς και εξωστρέφειας!

Σε αυτό το πλαίσιο, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, στις 3 Δεκεμβρίου, και με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού μας κ. Στυλιανής Αλεξάκη (ΠΕ 87.01), καλέσαμε κι είχαμε την τιμή να αποδεχτούν την πρόσκλησή μας, οι κ.κ. Αντώνης και Κωνσταντίνος Καράντζης, φοιτητές των τμημάτων Ιατρικής και Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης αντίστοιχα, που επισκέφτηκαν το σχολείο μας την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023

Στη διάρκεια της επίσκεψής τους είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης σχετικά με τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν ως άτομα με αναπηρία στα μαθητικά τους χρόνια και εκείνες που αντιμετωπίζουν τώρα στην ακαδημαϊκή και την κοινωνική τους ζωή. Με χιούμορ και ευαισθησία μίλησαν για όσα τους στηρίζουν στις σκοτεινές τους στιγμές, για εκείνα που επιτείνουν τις δυσκολίες που ήδη αντιμετωπίζουν, για την καθημερινότητα και τις προκλήσεις της αλλά και για τα όνειρα και τους στόχους τους. Η εμπειρία και το παράδειγμά τους σημαντικό για τα παιδιά μας που αντιμετωπίζουν τα δικά τους προβλήματα και αντιξοότητες. Οι δύο αυτοί εξαιρετικοί νέοι άνθρωποι με τα φωτεινά χαμόγελα έδειξαν στους μαθητές/τριες μας πως με υπομονή, επιμονή και αυτοπεποίθηση μπορούμε κι εκείνοι/ες να κυνηγήσουν και να πετύχουν τους στόχους τους.

Στο ίδιο πλαίσιο, την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου, 10:00 με 13:00, πραγματοποιήθηκε εθελοντική αιμοδοσία στο χώρο του σχολείου, σε συνεργασία με το τμήμα Αιμοδοσίας του ΠΑΓΝΗ,  στην οποία συμμετείχαν γονείς/κηδεμόνες, εκπαιδευτικοί αλλά και μαθητές/τριες του σχολείου.

Συγχαρητήρια και θερμές ευχαριστίες σε όλους/ες όσους/ες συμμετείχαν σε αυτή την προσφορά ζωής!