Ενημερωτική δράση σχετικά με κινδύνους στο διαδίκτυο

Η Περιφέρεια Κρήτης, Αυτοτελές Γραφείο Ισότητας και Περιφερειακή Επιτροπή Ισότητας των Φύλων Κρήτης (Π.ΕΠ.Ι.Σ.), σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομικής, πρόκειται να υλοποιήσουν δράσεις ενημέρωσης με θέμα:

«Κίνδυνοι στο διαδίκτυο της σύγχρονης εποχής και πρακτικές αντιμετώπισης».

Μέσα στο παραπάνω πλαίσιο, θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο μας την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2023, ενημερωτικές δράσεις με τον προαναφερόμενο τίτλο που θα απευθύνονται:

• 10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ., στους μαθητές/τριες του σχολείου (η σχετική αφίσα εδώ), και
  • 17:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ., σε γονείς/κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς (η σχετική αφίσα εδώ).

Ομιλητές στις εκδηλώσεις αυτές θα είναι οι κ.κ.:

• Γεώργιος Νάκος, ψυχολόγος, ΥΓ Α/Α' - Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Ελληνικής Αστυνομίας, και
  • Κατερίνα Κονιδάκη, ψυχολόγος, Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας (ΚΕΘΙ).

Στόχος των παραπάνω δράσεων είναι η προστασία παιδιών και εφήβων από τις παραβιαστικές συμπεριφορές στον ψηφιακό κόσμο, τη διαδικτυακή παραπλάνηση και παρακολούθηση, τη χωρίς συναίνεση διαμοίραση προσωπικών στιγμών και το σεξουαλικό διαδικτυακό εξαναγκασμό, αλλά και η εκπαίδευσή τους στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου.

Οι δράσεις αυτές, που εντάσσονται στο «Περιφερειακό Σχέδιο Δράσης Κρήτης για την Ισότητα των Φύλων2023-2025», θα πραγματοποιηθούν με την υποστήριξη του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου, του Συμβουλευτικού Κέντρου Ηρακλείου, του ΚΕΘΙ, της Γενικής Γραμματείας Ισότητας και Ανθρώπινων Δικαιωμάτων, του Δήμου Ανωγείων και σχολείων της Δ/θμιας Εκπαίδευσης μεταξύ των οποίων είναι και το σχολείο μας.

Η παρουσία κάθε ενδιαφερόμενου γονέα/κηδεμόνα και εκπαιδευτικού θα ήταν μεγάλη τιμή για εμάς.