Ενημερωτική/επιμορφωτική συνάντηση στο πλαίσιο συνεργασίας με ΕΛΜΕΠΑ

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου, 11:00 με 14:00, μετά την ολοκλήρωση της Γιορτήςγια την  της επέτειο 28ηΟκτωρίουκαι την αποχώρηση των μαθητών/τριών, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική/επιμορφωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας με την κ. Φουντουλάκη Κυριακή, Κοινωνική Λειτουργό-Εκπαιδευτικό (M.Sc.), Επιστημονική Συνεργάτιδα του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας, του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου (ΕΛΜΕΠΑ). Στο πλαίσιο της  συνεργασίας του ΕΛΜΕΠΑ  με το σχολείο μας τοποθετούνται, για πρώτη φορά,  φοιτήτριες Κοινωνικής Εργασίας για να υλοποιήσουν την  Πρακτικής τους Άσκησης/ Εποπτεία II στο σχολείο μας.

Στη συνάντηση, που εντάσσεται στις επιμορφωτικές δράσεις του σχολείου για το διδακτικό προσωπικό του, συζητήθηκαν θέματα που αφορούν στην οριοθέτηση των μαθητών/τριων και στην υποστήριξη και ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών στους πολλαπλούς ρόλους που καλούνται να ανταπεξέλθουν. Στην διάρκειά της οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν τους προβληματισμούς τους και να εστιάσουν στις ανάγκες της εκπαιδευτικής πράξης που θα μπορούσαν να αντιμετωπιστούν με την υποστήριξη του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας. Είναι ενδιαφέρον και ενθαρρυντικό το γεγονός ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί  συζήτησαν, προβληματίστηκαν και ζήτησαν τη συνέχιση των συναντήσεων .

Η αξιολόγηση της συγκεκριμένης συνάντησης, από τους συμμετέχοντες, ήταν πολύ θετική και αποτελεί την αρχή μια ουσιαστικής και εποικοδομητικής συνεργασίας του σχολείου με το τμήμα Κοινωνικής Εργασίας του ΕΛΜΕΠΑ.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Φουντουλάκη, τις φοιτήτριες Ρεβέκη Ίριδα , Φρίντα Χότζα και  Νασιούλα Ειρήνη και όλους τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς για την ενεργή συμμετοχή τους.

Μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό από τη συνάντηση πατώντας εδώ.