Οι Juvenes Translatores του 3ου ΕΠΑΛ Ηρακλείου

Την Πέμπτη 23/11/2023, δύο μαθητές της Γ΄Λυκείου του σχολείου μας συμμετείχαν στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό Juvenes Translatores μαζί με μαθητές από τα 27 μέλη κράτη της ΕΕ. Η συγκεκριμένη εμπειρία ήταν ξεχωριστή τόσο για εμάς όσο και για εκείνους, καθώς ήμασταν το μοναδικό ΕΠΑΛ στην Ελλάδα που συμμετείχε στο διαγωνισμό.

Οι μαθητές μας αντιμετώπισαν την πρόκληση να ανταγωνιστούν εκατοντάδες μαθητές από όλη την Ευρώπη και να μεταφράσουν κείμενα από και προς τα Αγγλικά με ιδιαίτερα αξιόλογα αποτελέσματα, αναδεικνύοντας την αξία της πολυγλωσσίας στην επαγγελματική εκπαίδευση. Η αγάπη τους για τις ξένες γλώσσες και τις κουλτούρες άλλων λαών άλλωστε δεν χαρακτηρίζει μόνο τους ίδιους αλλά και το σχολείο μας.

Τους μαθητές μας προετοίμασε η αναπληρώτρια εκπαιδευτικός ΠΕ06 του σχολείου μας, κ. Αννίκα Χατζημιχαήλ, την οποία επίσης ευχαριστούμε για την πρωτοβουλία και την ευκαιρία που έδωσε στους μαθητές μας.

Συγχαίρουμε επομένως τους μαθητές μας, και ευελπιστούμε σε μία καλή κατάταξη των μεταφράσεών τους, και γιατί όχι και σε νίκη τους!