Διάκριση μαθητών στους σχολικούς αγώνες στίβου 2024

Είμαστε πολύ υπερήφανοι για την διάκριση μαθητών του σχολείου μας στους Σχολικούς Αγώνων Κλασικού Αθλητισμού  ΓΕΛ-ΕΠΑΛ   Δ.Δ.Ε. Ηρακλείου σχολ. έτους 2023- 2024!

Συγκεκριμένα η μαθήτρια Τσαλαπατάνη Ειρήνη του Αθανασίου, του τμήματος ΒΥ2, κατέκτησε την 1η θέση στο αγώνισμα της σφυροβολίας και ο μαθητής Καλαθάκης Εμμανουήλ του Ιωάννη, του τμήματος ΓΤ, την 2η θέση στο αγώνισμα της σφαιροβολίας.

Συγχαρητήρια στη καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κ. Κρασανάκη Μαρία, στους γονείς/κηδεμόνες και τους προπονητές των παιδιών αλλά κυρίως πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στα ίδια! Ειρήνη, Μάνο σας ευχόμαστε επιτυχία σε όλους τους στόχους σας!

Διάκριση μαθητή μας σε Ευρωπαϊκό διαγωνισμό μετάφρασης

Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι καθώς ο Μαρίνος Πέτρος Κρητσωτάκης, μαθητής της Γ΄ τάξης του τομέα Διοίκησης & Οικονομίας, ειδικότητας Υπαλλήλων Τουριστικών Επιχειρήσεων που συμμετείχε τον περασμένο Νοέμβριο στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό Juvenes Translatores, έλαβε έπαινο για την εξαιρετική του μετάφραση από την Αγγλική προς την Ελληνική γλώσσα.

Ο έπαινος αυτός αποτελεί αναμφίβολα αναγνώριση της σπουδαίας του εργασίας, της γνώσης του στον τομέα των γλωσσών και της αφοσίωσής τους στη μελέτη και απόδοση κειμένων που ξεχώρισαν ανάμεσα σε αυτά χιλιάδων υποψηφίων.

Συγχαίρουμε τον Πέτρο για το σημαντικό αυτό επίτευγμα και την ξεχωριστή συμμετοχή στο διαγωνισμό.

Συγχαρητήρια Πέτρο! Είμαστε περήφανοι για σένα και σου ευχόμαστε να συνεχίσεις να βάζεις υψηλούς στόχους, να κοπιάζεις γι' αυτούς και να τους πετυχαίνεις!

Ευρωπαϊκή Ημέρα Επανεκκίνησης Καρδιάς

Τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023, με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα Επανεκκίνησης Καρδιάς, εκπαιδευμένοι/ες μαθητές/τριες του σχολείου μας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών του τομέα Υγείας κ.κ. Αλεξάκη Λίνα και Λουλακάκη Μαρία, συμμετείχαν στη δράση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης που πραγματοποιήθηκε από την Περιφέρεια Κρήτης σε συνεργασία με το Εργαστήριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Η ενημερωτικά δράση πραγματοποιήθηκε έξω από το κτήριο της Περιφέρειας Κρήτης στην πλατεία Ελευθερίας και στη διάρκειά της, οι μαθητές/τριες του σχολείου, που είχαν εκπαιδευτεί την προηγούμενη σχολική χρονιά στην εφαρμογή χειρισμών ΚΑΡΠΑ και την χρήση του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή, έδειξαν σε πολίτες πως μπορούν όλοι, με τα χέρια τους, να σώσουν μια ζωή.

Μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από τη δράση πατώντας εδώ.

Συγχαρητήρια σε όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ούσες!

Οι Juvenes Translatores του 3ου ΕΠΑΛ Ηρακλείου

Την Πέμπτη 23/11/2023, δύο μαθητές της Γ΄Λυκείου του σχολείου μας συμμετείχαν στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό Juvenes Translatores μαζί με μαθητές από τα 27 μέλη κράτη της ΕΕ. Η συγκεκριμένη εμπειρία ήταν ξεχωριστή τόσο για εμάς όσο και για εκείνους, καθώς ήμασταν το μοναδικό ΕΠΑΛ στην Ελλάδα που συμμετείχε στο διαγωνισμό.

Οι μαθητές μας αντιμετώπισαν την πρόκληση να ανταγωνιστούν εκατοντάδες μαθητές από όλη την Ευρώπη και να μεταφράσουν κείμενα από και προς τα Αγγλικά με ιδιαίτερα αξιόλογα αποτελέσματα, αναδεικνύοντας την αξία της πολυγλωσσίας στην επαγγελματική εκπαίδευση. Η αγάπη τους για τις ξένες γλώσσες και τις κουλτούρες άλλων λαών άλλωστε δεν χαρακτηρίζει μόνο τους ίδιους αλλά και το σχολείο μας.

Τους μαθητές μας προετοίμασε η αναπληρώτρια εκπαιδευτικός ΠΕ06 του σχολείου μας, κ. Αννίκα Χατζημιχαήλ, την οποία επίσης ευχαριστούμε για την πρωτοβουλία και την ευκαιρία που έδωσε στους μαθητές μας.

Συγχαίρουμε επομένως τους μαθητές μας, και ευελπιστούμε σε μία καλή κατάταξη των μεταφράσεών τους, και γιατί όχι και σε νίκη τους!

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων για τις τάξεις Μαθητείας

Υπενθυμίζεται στους/στις ενδιαφερόμενους/ες απόφοιτους/τες ΕΠΑ.Λ. ότι τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου στις 10:00 π.μ. λήγει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για τις τάξεις Μαθητείας που θα λειτουργήσουν κατά το 2023-24.

Στο σχολείο μας θα λειτουργήσουν τάξεις Μαθητείας για τις παρακάτω ειδικότητες:

• Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών,
  • Βοηθός Νοσηλευτή,
  • Βοηθός Φυσικοθεραπευτή.
Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ επισκεφθείτε την ιστοσελίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κρήτης πατώντας εδώ.