Ευρωπαϊκή Ημέρα Επανεκκίνησης Καρδιάς

Τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023, με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα Επανεκκίνησης Καρδιάς, εκπαιδευμένοι/ες μαθητές/τριες του σχολείου μας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών του τομέα Υγείας κ.κ. Αλεξάκη Λίνα και Λουλακάκη Μαρία, συμμετείχαν στη δράση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης που πραγματοποιήθηκε από την Περιφέρεια Κρήτης σε συνεργασία με το Εργαστήριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Η ενημερωτικά δράση πραγματοποιήθηκε έξω από το κτήριο της Περιφέρειας Κρήτης στην πλατεία Ελευθερίας και στη διάρκειά της, οι μαθητές/τριες του σχολείου, που είχαν εκπαιδευτεί την προηγούμενη σχολική χρονιά στην εφαρμογή χειρισμών ΚΑΡΠΑ και την χρήση του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή, έδειξαν σε πολίτες πως μπορούν όλοι, με τα χέρια τους, να σώσουν μια ζωή.

Μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από τη δράση πατώντας εδώ.

Συγχαρητήρια σε όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ούσες!