Εκδήλωση στο πλαίσιο των ERASMUS DAYS 2023

Οι Erasmus Days (Μέρες Erasmus) πραγματοποιούνται και φέτος, για έβδομη χρονιά, από 9 έως και 14 Οκτωβρίου 2023. Για έξι μέρες, φορείς από περισσότερες από 50 χώρες, που υλοποιούν ή έχουν υλοποιήσει σχέδια Erasmus, διοργανώνουν εκδηλώσεις για να προβάλουν τα σχέδια τους, να διαδώσουν τα επιτεύγματα και τις εμπειρίες των συμμετεχόντων, να προβάλουν τις ευρωπαϊκές αξίες και τα πλεονεκτήματα που υπάρχουν για τους φορείς και τα άτομα που συμμετέχουν σε κάθε σχέδιο Erasmus.

Το 3ο ΕΠΑ.Λ. Ηρακλείου έχει υλοποιήσει μέχρι σήμερα τέσσερα σχέδια, με κινητικότητες μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες. Μέσα απ' αυτά τα σχέδια, τα παιδιά μας, χωρίς αποκλεισμούς φυλετικούς, θρησκευτικούς, κοινωνικοοικονομικούς ή άλλης φύσης, είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες, να κάνουν πρακτική άσκηση στην ειδικότητά τους σε πραγματικές συνθήκες σε μια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα, να γνωρίσουν βιωματικά τα ήθη, έθιμα και τον πολιτισμό τους και παράλληλα να βελτιώσουν τις εγκάρσιες δεξιότητες τους (επικοινωνία σε ξένη γλώσσα, προσαρμοστικότητα, ανάληψη πρωτοβουλίας, συνεργατικότητα κλπ). Έχοντας λάβει Διαπίστευση Erasmus+ στην Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση για τα έτη 2021 με 2027, το σχολείο μας θα υλοποιήσει και φέτος σχέδιο με κωδικό αριθμό 2023-1-EL01-KA121-VET-000126011 στο οποίο θα συμμετάσχουν 15 μαθητές/τριες από τρεις ειδικότητες και 10 εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων και γενικής Παιδείας.

Συμμετέχοντας φέτος στις Erasmus Days 2023 αποφασίσαμε να διοργανώσουμε την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου, 12:00 με 14:00, εκδήλωση με τίτλο "Being part of Erasmus+ world; Erasmus+ through participants eyes", την οποία θα παρακολουθήσουν οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης των εμπλεκόμενων ειδικοτήτων του νέου σχεδίου μας καθώς και οι γονείς/κηδεμόνες τους. Στην διάρκεια της εκδήλωσης, εκτός από την παρουσίαση των αποτελεσμάτων των προηγούμενων σχεδίων, την ενημέρωση των παρευρισκομένων για τους στόχους του νέου σχεδίου μας και τις διαδικασίες επιλογής,  παλιοί μαθητές/τριες μας που συμμετείχαν στα προηγούμενα σχέδια θα είναι παρόντες/ούσες για να μοιραστούν την εμπειρία τους, να καταθέσουν αυτά που θεωρούν ότι κερδισαν με τη συμμετοχή τους και να απαντήσουν στις απορίες των συμμαθητών/τριών τους.

Μείνετε συντονισμένοι!