Erasmus+ 2022-23. Σκέψεις και συναισθήματα των συμμετεχόντων

Οι δύο προγραμματισμένες κινητικότητες εκπαιδευομένων της φετινής χρονιάς σε Πορτογαλία και Κύπρο, στο πλαίσιο του σχεδίου Eramsus+, με κωδικό αριθμό 2022-1-EL01-KA121-VET-000061991, ολοκληρώθηκαν με επιτυχία στις αρχές Μαρτίου.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευόμενοι είχαν, μεταξύ άλλων, την ευκαιρία:

• να εφαρμόσουν, να βελτιώσουν και να μάθουν νέες γνώσεις και δεξιότητες σχετικές με την ειδικότητα τους,
  • να αναπτύξουν εγκάρσιες δεξιότητες απαραίτητες στη σημερινή αγορά εργασίας,
  • να βελτιώσουν το επαγγελματικό τους προφίλ,
  • να ενισχύσουν την αυτοπεποίθηση και την εμπιστοσύνη στον εαυτό τους, στις γνώσεις τους και στις δυνατότητές τους,
  • να γνωρίσουν βιωματικά την αγορά εργασίας, τα ήθη και έθιμα και τον πολιτισμό μιας άλλη Ευρωπαϊκής χώρας.

Μπορείτε να δείτε την αξιολόγηση, τις σκέψεις και τα συναισθήματα των συμμετεχόντων μαθητών, όπως τα κατέγραψαν οι ίδιοι στους παρακάτω "εικονικούς τοίχους" (padlet) που δημιουργήσαν στην διάρκεια και μετά την ολοκλήρωση των κινητικοτήτων:

Τα όσα αναφέρουν τα ίδια τα παιδιά μας δίνουν τη δύναμη να συνεχίσουμε, παρόλες τις δυσκολίες, να επιδιώκουμε τη συμμετοχή του σχολείου, σ' αυτό που έχει χαρακτηριστεί ως το πιο επιτυχημένο πρόγραμμα της Ε.Ε., δηλαδή στο πρόγραμμα  Erasmus+.