Έναρξη κινητικοτήτων στο πλαίσιο σχεδίου Erasmus+ 2022

Ξεκίνησαν την προηγούμενη Κυριακή οι κινητικότητες που περιλαμβάνονται στο φετινό σχέδιο Εrasmus+ που υλοποιεί το σχολείο μας, με κωδικό αριθμό 2022-1-EL01-KA121-VET-000061991.

Πιο συγκεκριμένα, στις 12 Φεβρουαρίου, αναχώρησαν δώδεκα (12) μαθητές/τριες του τομέα Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας, από τις ειδικότητες Βοηθών Νοσηλευτών και Βοηθών Φυσικοθεραπευτών, με τη συνοδεία δύο (2) εκπαιδευτικών για την Μπράγκα της Πορτογαλίας. Εκεί, σε συνεργασία με τον φορέα υποδοχής, θα πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση στην ειδικότητά τους, διάρκειας δύο εβδομάδων. Εκτός από την πρακτική άσκηση θα έχουν την ευκαιρία, στον ελεύθερο χρόνο τους, να επισκεφτούν, μνημεία και σημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος της πόλης, άλλες πόλεις της Πορτογαλίας όπως η Λισαβόνα και το Πόρτο, και να βιώσουν λίγο, τον Πορτογαλικό τρόπο ζωής. Μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό από το ταξίδι και τις μέχρι τώρα επισκέψεις της ομάδας, πατώντας εδώ.

Επίσης, την Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου θα αναχωρήσουν για την Λευκωσία της Κύπρουπέντε (5) μαθητές της ειδικότητας Τεχνικός Μηχανολογικών Κατασκευών, του τομέα Μηχανολογίας και πέντε (5) μαθητές/τριες της ειδικότητας Υπαλλήλων Τουριστικών Επιχειρήσεων, του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης, με τη συνοδεία δύο (2) εκπαιδευτικών. Οι μαθητές και οι συνοδοί τους, σε συνεργασία με τον φορέα υποδοχής, θα παρακολουθήσουν, ειδικά για κάθε ειδικότητα, σεμινάρια και θα πραγματοποιήσουν επισκέψεις πεδίου σε ξενοδοχειακές μονάδες και χώρους που σχετίζονται με την εφαρμογή των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στον τομέα του Τουρισμού.

Μείνετε συντονισμένοι για ότι νεότερο!