Απολογισμός Ε.Θ.Δ. με τίτλο:"Δημιουργία ενημερωτικού υλικού σχετικά με τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα"

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ειδικής Θεματικής Δραστηριότητας, που για πρώτη φορά εισήχθηκε φέτος στην Β΄τάξη των ΕΠΑ.Λ., μαθητές/τριες του Τομέα Υγείας & Πρόνοιας ασχολήθηκαν με το θέμα: "Δημιουργία Ενημερωτικού Υλικού για τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα".

Κατά τη διάρκεια της χρονιάς οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν, εργάστηκαν σαν μελλοντικοί επαγγελματίες υγείας, που είχαν στόχο να προετοιμάσουν έγκυρο κι ελκυστικό ενημερωτικό υλικό σχετικά με τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα που ν' απευθύνεται κυρίως σε εφήβους.

Μπορείτε να δείτε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το τρόπο που εργάστηκαν οι μαθητές/τριες πατώντας εδώ.

Η συνολική διαπραγμάτευση καθώς κι επιμέρους θέματα της εργασίας, έγιναν υπό το πρίσμα της θεωρίας των "6 καπέλων της Σκέψης του Edward de Bono", μέσα στα πλαίσια συμμετοχής στο διαδικτυακό σεμινάριο της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Δράμας με το τον τίτλο: "Learning by Six Thinking Hats".

Μπορείτε να δείτε το σύνολο της δουλειάς των μαθητών, τις δράσεις που έγιναν στη διάρκεια της χρονιάς (και δημοσιεύθηκαν στην ιστοσελίδα του σχολείου), φωτογραφίες από τις δράσεις αυτές, τις εργασίες τους, τα ερωτηματολόγια που χρησιμοποιήθηκαν, το υλικό που ετοίμασαν καθώς και χρήσιμους συνδέσμους σχετικά με τα Σ.Μ.Ν. στην παρακάτω ιστοσελίδα που δημιουργήθηκε για τις ανάγκες του μαθήματος:

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σαβουλίδη Κατερίνα, ΠΕ 18.25