Δραστηριότητες 2017 - 18

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

Την Τετάρτη 25 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, η Ημερίδα Πρώτων Βοηθειών, που διοργανώθηκε  σε συνεργασία με το Εργαστήριο Αναζωογόνησης της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης (Π.Κ.).

Στη διάρκεια της, όλοι οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου, στο διάστημα 10:30 με 13:30, καθώς και γονείς/κηδεμόνες, εκπαιδευτικοί και άλλοι ενδιαφερόμενοι συμπολίτες, στο διάστημα 14:30 με 17:00, ενημερώθηκαν και εκπαιδεύτηκαν σε βασικά θέματα Πρώτων Βοηθειών.

Πιο συγκεκριμένα έγινε θεωρητική διάλεξη, επίδειξη και πρακτική εξάσκηση των συμμετεχόντων στον αλγόριθμο της καρδιοπνευμονικής  αναζωογόνησης, στην τοποθέτηση θύματος που δεν έχει τις αισθήσεις του, αλλά αναπνέει,  σε θέση ανάνηψης και στην παροχή κατάλληλης βοήθειας σε θύμα πνιγμονής.

Την ευθύνη της παρουσίασης είχαν οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές του ERC (European Resuscitation Council ? Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης ) και μέλη του Εργαστήριο Αναζωογόνησης, ενώ στην επίδειξη και στην πρακτική άσκηση των συμμετεχόντων βοήθησαν οι μαθητές/τριες του σχολείου που συμμετείχαν στο πρόγραμμα κατάρτισης Eramsus+, με τίτλο «Επαγγελματική εφαρμογή πρώτων βοηθειών σε επείγουσες καταστάσεις» (κωδικός προγράμματος 2017-1-EL01-KA102-035857).

Ο Δ/ντης, οι συντονίστριες εκπαιδευτικοί του προγράμματος Erasmus+, ο Σύλλογος Διδασκόντων, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και οι μαθητές/τριες του σχολείου ευχαριστούν θερμά τους εκπαιδευτές ? φοιτητές της Ιατρικής Σχολής του Π.Κ.,  κ.κ. Παπαπαναγιώτου Μιχάλη, Δαριβιανάκη Παναγιώτα, Δρακάκη Μαρία, Καφαράκη Γιώτα, Κίσσα Δήμητρα και Κουκιά Στέργο, την συντονίστριά τους Ειδικευόμενη Αναισθησιολογίας κ. Σπαρντινού Νατάσα και την υπεύθυνη του Εργαστηρίου Αναζωογόνησης, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αναισθησιολογίας του Π.Κ., κ. Παπαϊωάννου Αλεξάνδρα, για την πολύτιμη βοήθειά τους και την συμβολή τους στην υλοποίηση αυτής της τόσο σημαντικής δράσης.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΑΠΟ ΟΜΑΔΑ ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Την Τετάρτη 28 Μαρτίου, τις 2 τελευταίες διδακτικές ώρες, έγινε ενημέρωση των μαθητών/τριών της Β΄ τάξης του σχολείου μας, από εθελοντές φοιτητές της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης, που συμμετέχουν στην Ομάδα Προαγωγής Υγείας της σχολής τους.

Η ενημέρωση αφορούσε στα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα, στη λοίμωξη HIV & το AIDS και στην αντισύλληψη. Οι φοιτητές μίλησαν με τους μαθητές για τα προαναφερόμενα θέματα, τους ενημέρωσαν για τα μέτρα πρόληψης και προφύλαξης και έλυσαν τις απορίες τους για αυτά τα σημαντικά ζητήματα Δημόσιας Υγείας.

Ο Δ/ντης και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου ευχαριστεί θερμά τους φοιτητές και τις φοιτήτριες που συμμετείχαν σ? αυτή την, τόσο εποικοδομητική για τους μαθητές μας, δράση.

Δραστηριότητες 2016 - 17

Δραστηριότητες 2015 - 16