Erasmus+ 2021-2022 - Οι αναμνήσεις μας σ' ένα βίντεο

Λίγο πριν το κλείσιμο της φετινής χρονιάς θελήσαμε να μοιραστούμε μαζί σας λίγες σκέψεις από μαθητές που συμμετείχαν στη φετινή κινητικότητα του σχολείου μας στο Celnalo της Ιταλίας, στα πλαίσια του σχεδίου Erasmus+, με κωδικό αριθμό 2021-1-EL01-KA121-VET-000011558. Παρακάτω ενδεικτικές απαντήσεις μαθητών στο ερωτηματολόγιο αξιολόγησης του προγράμματος, που συμπλήρωσαν μετά την επιστροφή στο Ηράκλειο:

"Γνώρισα άλλους ανθρώπους, είδα μια άλλη κουλτούρα, δοκίμασα καινούργια πράγματα φαγητά κλπ. Ήρθα κοντά με συμμαθητές τους οποίους δεν ήξερα κι έκανα πρακτική άσκηση στο επάγγελμα που έχω επιλέξει" (Κωνσταντίνος)

"Θεωρώ την συνολική εμπειρία συμμετοχής μου θετική καθώς ολοκλήρωσα και πραγματοποίησα κάθε προσδοκία που είχα για αυτό το ταξίδι. Επιπρόσθετα είναι μια εμπειρία που θα μου μείνει αξέχαστη και θα εμπλουτίσει το βιογραφικό μου." (Γιάννης)

"Μέσα στο πρόγραμμα γνωρίζεις διαφορετικές κουλτούρες και συνήθειες. Μαθαίνεις περισσότερα για το επάγγελμα που θα ακολουθήσεις και κάνεις καινούργιες γνωριμίες είτε με συμμαθητές σου είτε με άτομα από τη χώρα που επισκέπτεσαι, κάνοντας το erasmus μια φανταστική εμπειρία." (Κυριάκος)

"Πήρα κι έμαθα πολλά πράγματα. Δεν είχα ταξιδέψει ξανά εκτός Ελλάδας. Άλλος πολιτισμός, νέος κόσμος. Έμαθα να διαχειρίζομαι καταστάσεις διαφορετικά. Άλλαξε ο τρόπος που σκέφτομαι για το μέλλον μου." (Ναταλία)

Όσα αναφέρουν τα παιδιά, υπογραμμίζουν αυτό που είναι η ουσία του προγράμματος Erasmus+, που θεωρείται το πιο επιτυχημένο της Ε.Ε.  Όπως χαρακτηριστικά αναγράφεται στο λογότυπό του:

"Ανοίγει δρόμους, αλλάζει ζωές"

Κλείνοντας κι επειδή μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις, σας προσκαλούμε να δείτε το μικρό βίντεο που αποτυπώνει, στο μέτρο του δυνατού, τη φετινή μας εμπειρία Erasmus+!