Erasmus+ 2021-2022 – Ανταπόκριση από Ιταλία

"Ο επιμένων Νικά"… λέει το ρητό και πράγματι έτσι φαίνεται να είναι…!

Ακόμα ένα σχέδιο Erasmus+ υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας (κωδ. αριθμ. 2021-1-EL01-KA121-VET-000011558), το πρώτο στα πλαίσια της Διαπίστευσης στην Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση, που λάβαμε το 2021.

Οι πρώτες κινητικότητες αυτού του σχεδίου, που αφορούν μαθητές, υλοποιούνται κατά το χρονικό διάστημα από 19/3/2022 έως και 3/4/2022 στο Celano της Ιταλίας σε συνεργασία με το φορέα υποδοχής AMFI INTERNATIONAL. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν 20 μαθητές/τριες, των τομέων Υγείας, Πρόνοιας & Ευεξίας (14 μαθητές/τριες) και Διοίκησης & Οικονομίας (6 μαθητές/τριες), μαζί με 3 συνοδούς εκπαιδευτικούς.

Στα πλαίσια της προετοιμασίας της κινητικότητας και λαμβάνοντας, πάντα, όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας από την πανδημία, πραγματοποιήθηκαν ενημερωτικές συναντήσεις με τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών, καθώς και διαδικτυακές και δια ζώσης συναντήσεις προετοιμασίας με τους συμμετέχοντες.

Διανύουμε ήδη την δεύτερη εβδομάδα πρακτικής άσκησης των μαθητών/τριών μας σε θέσεις εργασίας που επιλέχθηκαν με ευθύνη του φορέα υποδοχής, σε επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην ευρύτερη περιοχή του Celano. Οι θέσεις εργασίας επιλέχθηκαν ανάλογα με την ειδικότητα, το γνωστικό επίπεδο, τα ενδιαφέροντα και τις δεξιότητες των μαθητών και τους δίνουν την ευκαιρία να εφαρμόσουν πράγματα που ήδη γνωρίζουν από το σχολείο αλλά και να κατακτήσουν νέες γνώσεις, δεξιότητες και εμπειρίες μέσα σε πρωτόγνωρες για εκείνους εργασιακές συνθήκες.

Φυσικά, επειδή το πρόγραμμα Erasmus+ είναι μια εμπειρία 360ο που στοχεύει,  παράλληλα με το γνωστικό κομμάτι και στην βιωματική γνωριμία των συμμετεχόντων με τη χώρα υποδοχής, έχουμε πάρει ήδη μια γεύση από την «αιώνια πόλη» και πρωτεύουσα της Ιταλίας, τη Ρώμη, ενώ αξιοποιήσαμε τον ελεύθερο χρόνο μας, την Κυριακή 27/03, για να επισκεφτούμε την Νάπολη.

Για φωτογραφικό υλικό, πατήστε εδώ!