Erasmus 2021-22

ErasmusDays 2021 – To 3ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου στον κήπο του Erasmus

Το Γραφείο Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης (ΠΔΕ) Κρήτης πραγματοποίησε, την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου, εκδήλωση με τον τίτλο «ERASMUS ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ», συμμετέχοντας στις Hμέρες Erasmus 2021” της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (δείτε εδώ την αφίσα και το πρόγραμμα της εκδήλωσης). Η εκδήλωση, που αρχικά είχε προγραμματιστεί να γίνει στο πάρκο Γεωργιάδη, μεταφέρθηκε λόγω καιρικών συνθηκών στη Λότζια .

Το σχολείο μας συμμετείχε με:

α) αφίσα της συνολικής παρουσίας του στο πρόγραμμα Erasmus (δείτε εδώ την αφίσα μας με τον τίτλο «Το 3ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου στον κήπο του Εrasmus”),

β) δύο (2) βίντεο των ήδη υλοποιημένων σχεδίων μετακίνησης μαθητών (δείτε εδώ τα βίντεο),  και

γ) επίσκεψη μαθητών της Γ΄ τάξης, από τις ειδικότητες Βοηθών Φυσικοθεραπευτών και Υπαλλήλων Τουριστικών Επιχειρήσεων, με την συνοδεία των εκπαιδευτικών του σχολείου  Σαβουλίδη Κατερίνας (υπεύθυνη προγραμμάτων Erasmus) και Παπαδοπούλου Μιράντας (μέλος της ομάδας Erasmus).

Οι μαθητές που συμμετείχαν στην επίσκεψη, στα πλαίσια της παράλληλης δράσης «Το Erasmus μια αγκαλιά», παρέδωσαν στα μέλη του Γραφείου Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων της ΠΔΕ Κρήτης, σχολικά είδη που συγκεντρώθηκαν στο 3ο ΕΠΑΛ,  για τους μαθητές των πληγέντων, από το σεισμό, σχολείων του Δήμου Μινώα Πεδιάδος.

Μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη πατώντας εδώ.

Erasmus 2020-21

«Διαπίστευση Erasmus (Erasmus Acreditation) στον τομέα της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης»

Διαπίστευση Erasmus+ στον τομέα της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΚ), απονεμήθηκε στο σχολείο μας, από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), που είναι η Εθνική Μονάδα Συντονισμού για το πρόγραμμα Erasmus+.

Αυτή η Διαπίστευση σημαίνει πρακτικά πως για τα επόμενα 7 χρόνια (έναρξη 1 Μαρτίου 2021 και λήξη 31 Δεκεμβρίου 2027), το 3ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου, ως οργανισμός, θα έχει τη δυνατότητα απλουστευμένης πρόσβασης σε ευκαιρίες χρηματοδότησης στο πλαίσιο της Βασικής Δράσης 1 του νέου προγράμματος Erasmus+. Αυτό θα επιτρέψει σε μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας να συμμετάσχουν σε δράσεις και κινητικότητες σε χώρες της Ε.Ε., σε συνεργασία με άλλους ευρωπαϊκούς επαγγελματικούς και εκπαιδευτικούς οργανισμούς, με στόχο την απόκτηση γνώσεων, δεξιοτήτων και ικανοτήτων που θα ενισχύσουν το επαγγελματικό τους προφίλ. Παράλληλα η υλοποίηση αυτών των σχεδίων, θα επιτρέψει στο σχολείο να δημιουργήσει και να συμμετάσχει σε δίκτυο οργανισμών ΕΕΚ, στην Ελλάδα και το εξωτερικό, συμβάλλοντας στην βελτίωση της παρεχόμενης επαγγελματικής εκπαίδευσης, στη διασύνδεσή του με την αγορά εργασίας και στην ενίσχυση της εξωστρέφειά του.

Η εξαιρετικά τιμητική για εμάς διάκριση ήρθε μετά από την θετική αξιολόγηση της αίτησης που υποβάλαμε τον Οκτώβριο του 2020, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Πρόσκλησης Υποβολής Προτάσεων για Διαπίστευση-EAC/A02/2020, διαδικασία που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά, σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Σημειώνουμε εδώ ότι το 3ο ΕΠΑΛ είναι, προς το παρόν, το μοναδικό Επαγγελματικό Λύκειο της Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου που κατέχει την συγκεκριμένη Διαπίστευση, γεγονός που αντικατοπτρίζει την συστηματική προσπάθεια που καταβάλλεται τα τελευταία χρόνια από την Δ/νση, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου, για την ποιοτική του αναβάθμιση σε όλους τους τομείς.

Είμαστε πεπεισμένοι με την εμβάθυνση της ήδη καλής συνεργασίας, Δ/νσης, εκπαιδευτικών, μαθητών και του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, θα καταφέρουμε να πετύχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα για την εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου αλλά και για την Επαγγελματική Εκπαίδευση γενικότερα.

Erasmus 2018-19

Erasmus (plus) 2018-19

Erasmus 2017-18

ERASMUS+ KA1 2017-18

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ KA1 2017-18

Πρόγραμμα μετακίνηση εκπαιδευομένων Erasmus+ 2017-18

Αυτές τις μέρες, 15 μαθητές/τριες του Τομέα Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας του σχολείου μας  βρίσκονται στη Δρέσδη της Γερμανίας και παρακολουθούν πρόγραμμα κατάρτισης με τίτλο «Πρώτες Βοήθειες σε επείγουσες καταστάσεις», στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+.

Μπορείτε να ακολουθήσετε νοερά τους μαθητές μας σ? αυτό το ταξίδι, παρακολουθώντας την ιστοσελίδα του προγράμματος που ενημερώνεται καθημερινά, στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Στο σχολείο μας υλοποιείται φέτος, για πρώτη φορά, πρόγραμμα Erasmus+ KA1, κινητικότητας εκπαιδευομένων, με τίτλο: «Επαγγελματική εφαρμογή Πρώτων Βοηθειών σε επείγουσες καταστάσεις» (κωδικός αριθμός  MERGEFIELD ΚΩΔΙΚΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ 2017-1-EL01-KA102-035857).

Στα πλαίσια του παραπάνω προγράμματος 15 μαθητές/τριες, της Β΄ τάξη του Τομέα Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας, θα μετακινηθούν για δύο (2) εβδομάδες στην Δρέσδη της Γερμανίας (από 24/02/2018 μέχρι 11/03/2018), με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών, όπου και θα παρακολουθήσουν πρόγραμμα κατάρτισης, στην Αγγλική γλώσσα, με τίτλο ?Professionally applying first aid in emergency situations?. Εταίρος του προγράμματος είναι η WBSTRAININGA.G, ένας από τους μεγαλύτερους εκπαιδευτικούς οργανισμούς της Γερμανίας, με πάνω από 160 εκπαιδευτικά κέντρα, και πάνω από 10 χρόνια εμπειρία στην υλοποίηση Ευρωπαϊκών προγραμμάτων κινητικότητας.

Μετά την ολοκλήρωση του σεμιναρίου και την αξιολόγησή τους οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες θα λάβουν Πιστοποιητικό Συμμετοχής και πιστοποιητικό Europass Mobility, με ακριβή καταγραφή των μαθησιακών τους αποτελεσμάτων.