Απρίλιος 2024 - Μήνας ενημερωτικών δράσεων για τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης

Στο πλαίσιο της προσπάθειας καλύτερης ενημέρωσης των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης, που αποφοιτούν φέτος από το σχολείο, ολοκληρώνοντας τη διαδρομή τους στη Δ/θμια Εκπαίδευση, αποφασίσαμε να οργανώσουμε μέσα στον Απρίλιο τις παρακάτω ενημερωτικές δράσεις/επισκέψεις:

• Τετάρτη 11/04/2024

Ενημέρωση από την κ. Μπατάλα Κων/να, Υπεύθυνη Γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου. Η κ. Μπατάλα ενημέρωσε τους/τις μαθητές/τριες για θέματα σχετικά με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου και τις εναλλακτικές επιλογές όσον αφορά στη συνέχιση των σπουδών τους ή την ένταξή τους στην αγορά εργασίας, ως αποφοίτων του Επαγγελματικού Λυκείου.

• Τρίτη 16/04/2024

Ενημέρωση από τον κ. Βαρδαλαχάκη Ιώαννη, Υποδ/ντη της 2ης Σ.Α.Ε.Κ. Ηρακλείου (πρώην Ι.Ε.Κ.) σχετικά με τι είναι οι Σχολές Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης, τα προγράμματα σπουδών που προσφέρουν, πως μπορούν να εγγραφούν σ' αυτές (παράλληλο μηχανογραφικό κλπ), ποιες ειδικότητες λειτουργούν στις Σ.Α.Ε.Κ. όλων των Υπουργείων που λειτουργούν στο Ηράκλειο και τα επαγγελματικά και εργασιακά δικαιώματα που παρέχουν στους/στις αποφοίτους τους.

• Πέμπτη 18/04/2024

Επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του ΚΕΚ Επαγγελματικές Σχολές τους Επιμελητηρίου Ηρακλείου, που βρίσκονται δίπλα στο σχολείο μας, και ενημέρωση για την ιστορία του ΚΕΚ που εν μέρει ταυτίζεται με την ιστορία του σχολείου, μια και φιλοξενείται σε κτήρια του ΚΕΚ. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις εκπαιδευτικές διαδρομές κατάρτισης που προσφέρονται από το ΚΕΚ του Επιμελητηρίου Ηρακλείου από το Δ/ντη των σχολών Δρ. Καθαράκη Μιχάλη, και να ξεναγηθούν σε Εργαστήρια διαφόρων ειδικοτήτων όπως Εργαστήριο Ζαχαροπλαστικής/Αρτοποιίας, Εργαστήριο Μαγειρικής, Εργαστήριο Ηλεκτροσυγκόλλησης κλπ.

Τέλος πριν από τις Πασχαλινές διακοπές, έχει προγραμματιστεί ενημερωτική επίσκεψη στο σχολείο και ενημέρωση των μαθητών/τριων, από την κ. Κεγιαδάκη Αιμιλία, Υπεύθυνη Μαθητείας της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου, για την τάξη Μαθητείας, τον τρόπο λειτουργίας της, και άλλες χρήσιμες σχετικές πληροφορίες.

Μείνετε συντονισμένοι/ες!