2η Εθελοντική Αιμοδοσία και συγκέντρωση τροφίμων για το Χαμόγελο του Παιδιού

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο μας, ενόψει της Πασχαλινής περιόδου, με τη σύμφωνη γνώμη των Μαθητικών Συμβουλίων, του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου και του Συλλόγου Διδασκόντων, θα πραγματοποιηθούν:

• Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024, 9:30 με 13:00, η 2η Εθελοντική Αιμοδοσία για τη φετινή σχολική χρονιά. Αίμα μπορούν να δώσουν οι μαθητές/τριες άνω των 18 ετών, οι μαθητές/τριες άνω των 17 ετών, με υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα, επικυρωμένη από ΚΕΠ ή μέσω του gov.gr, καθώς και οποιοσδήποτε άλλος ενήλικας που επιθυμεί να προσφέρει αυτό το πολύτιμο δώρο ζωής.
  • Από αύριο Πέμπτη 4 Απριλίου μέχρι και την Πέμπτη 18 Απριλίου συγκέντρωση τροφίμων για το "Χαμόγελο του Παιδιού" (Κέντρο Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας Ηρακλείου). Είδη που συγκεντρώνονται είναι τα ακόλουθα:

- Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, λάδι, ρύζι, όσπρια, αλεύρι, ζάχαρη, σάλτσα ντομάτας, κακάο, μπισκότα, κρουασάν, δημητριακά, φρυγανιές, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, χυμοί, αλάτι, ξύδι, μπαχαρικά, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο 1 & 2, συσκευασμένα Πασχαλινά κουλουράκια.

- Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες Νο 4-5-6, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα.

- Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες, κλπ.

- Είδη υγιεινής και οικιακής χρήσης: καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, μαλακτικά ρούχων, απορρυπαντικά πλυντηρίου, χλωρίνη, χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, σακούλες απορριμμάτων, διαφανής μεμβράνη, λαδόκολλα, γάντια μιας χρήσης.

Ευελπιστούμε και προσδοκούμε την υποστήριξή σας για να δώσουμε όλοι και όλες μαζί νόημα και περιεχόμενο στο μήνυμα των άγιων ημερών της Ανάστασης.