Διδακτική Επίσκεψη στο Σωφρονιστικό Κατάστημα Νέας Αλικαρνασσού

Την Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη του τμήματος Γ4΄ του σχολείου μας στο Σωφρονιστικό Κατάστημα Νέας Αλικαρνασσού, στο πλαίσιο του μαθήματος των Νέων Ελληνικών.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν για 2 ώρες σε χώρους του Σωφρονιστικού καταστήματος, όπως τα εργαστήρια, το προαύλιο, τα γραφεία, την αίθουσα συναντήσεων των κρατουμένων με τους κοινωνικούς λειτουργούς, και είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις συνθήκες της καθημερινότητας των κρατουμένων. Ακολούθησε ομιλία-παρουσίαση από τον Διευθυντή του Καταστήματος και συζήτηση με τους μαθητές μας, που έθεσαν ερωτήματα και εξέφρασαν προβληματισμούς. Στο τέλος της επίσκεψης μοιράστηκαν στους συμμετέχοντες  χειροποίητα σαπούνια που φτιάχνουν οι ίδιοι οι κρατούμενοι.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Διευθυντή του Καταστήματος, τους κοινωνικούς λειτουργούς, και τους υπαλλήλους φυλακτικού προσωπικού για την προθυμία με την οποία μας υποδέχτηκαν, την υπομονή τους να απαντήσουν στις απορίες των μαθητών μας και συνολικά, για την φιλοξενία τους σ' ένα απαιτητικό χώρο.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: κ.κ. Λυκάκη Ελένη, φιλόλογος και Διαλεκτάκης Γιώργος, μαθηματικός.

Μπορείτε να δείτε φωτογραφία από την επίσκεψη, πατώντας εδώ.