Εορτασμός Πανελλήνιας - Πανευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού

Την Τρίτη 10/10/2023 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, μαζί με τους/τις καθηγητές/τριές τους πήγαν στο Lido Soccer στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την Πανελλήνια - Πανευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, που γιορτάζεται σε όλη τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης τα τελευταία 10 χρόνια.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν με διάφορα αθλήματα όπως ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλλεϋ, πινγκ-πονγκ κλπ., να τρέξουν, να περπατήσουν και γενικά να κινηθούν μαζί τους συμμαθητές/τριες τους. Παράλληλα τα παιδιά που δεν συμμετείχαν στην μετακίνηση ασχολήθηκαν κι εκείνα με διάφορα αθλήματα στην αυλή του σχολείου.

Κοινός στόχος της μέρας ήταν να δώσει την ευκαιρία σε όλους, μαθητές/τριες & εκπαιδευτικούς την ευκαιρία να κινηθούν και να δραστηριοποιηθούν έξω από το συνηθισμένο πλαίσιο του σχολείου, αφού είναι πλέον πολλαπλά αποδεδειγμένο ότι "Η Κίνηση δίνει Ζωή" επιδρώντας καθοριστικά στην υγεία και την ευημερία του ατόμου αλλά και του κοινωνικού συνόλου.

Μπορείτε να δείτε σχετικές φωτογραφίες, πατώντας εδώ.