Ενημερωτική δράσης Πρώτων Βοηθειών για τους μαθητές/τριες τμημάτων Μαθητείας

Την Τετάρτη 08 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική δράση σχετικά με την παροχή Πρώτων Βοηθειών (ΠΒ) σε επείγουσες καταστάσεις, για τους μαθητές/τριες των τμημάτων μεταλυκειακού έτους Μαθητείας, που λειτουργούν φέτος στο σχολείο μας.

Οι συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες και οι αντίστοιχοι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί, ήταν από τις ειδικότητες Βοηθός Φυσικοθεραπευτή (υπεύθυνη κ. Κατερίνα Σπυριδάκη) και Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων (υπεύθυνος κ. Μιχάλης Καμπουράκης). Η δράση πραγματοποιήθηκε στα εργαστήρια Φυσικοθεραπείας που λειτουργούν στο 1ο Ε.Κ.Η. Ηρακλείου.

Η ενημέρωση έγινε από την εκπαιδευτικό του σχολείου μας, κ. Ειρήνη Βογιατζάκη, η οποία είναι και υπεύθυνη Μαθητείας στην ειδικότητα Βοηθός Νοσηλευτή και αφορούσε στην παροχή Π.Β. σε περιπτώσεις λιποθυμίας, ρινορραγίας, πνιγμονής, ΚΑΡΠΑ και χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή (Α.Ε.Α.). Οι συμμετέχοντες εξασκήθηκαν στα παραπάνω κάνοντας χρήση του εργαστηριακού εξοπλισμού (εκπαιδευτική κούκλα για ΚΑΡΠΑ, εκπαιδευτικός Α.Ε.Α., στρώματα, γάζες κλπ.).

Ήταν μια εξαιρετικά χρήσιμη ενημέρωση την οποία οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον. Μπορείτε να δείτε σχετικές φωτογραφίες πατώντας εδώ.