Απολογισμός Ενημερωτικών δράσεων για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Ο απολογισμός από τις ενημερωτικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2023, για μαθητές/τριες το πρωί (μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό πατώντας εδώ) και γονείς/κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς το απόγευμα (φωτογραφικό υλικό εδώ), είναι πολύ θετικός. Οι δύο ομιλητές, η κ. Κονιδάκη Κατερίνα, ψυχολόγος του Συμβουλευτικού Κέντρου Ηρακλείου και ο επίσημος προσκεκλημένος κ. Νάκος Γεώργιος, ψυχολόγος και αξιωματικός της Δ/νσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας προσαρμόζοντας τις ομιλίες τους ανάλογα με το κοινό τους, παρουσίασαν μέσα από τις ζωντανές παρουσιάσεις τους, και με πραγματικά παραδείγματα, την σημερινή κατάσταση στον ψηφιακό και τον πραγματικό κόσμο, σε σχέση με την έμφυλη βία, την διαδικτυακή σεξουαλική κακοποίηση/παρενόχληση, τη χωρίς συναίνεση διαμοίραση προσωπικών στιγμών και το σεξουαλικό διαδικτυακό εξαναγκασμό παιδιών και εφήβων.

Ο κ. Νάκος, με την πολύτιμη εμπειρία του στην Δ/νση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, ενημέρωσε τους μαθητές/τριες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης και προφύλαξης που πρέπει να ακολουθούν κατά την πλοήγησή τους στο διαδίκτυο για να προστατεύσουν τον εαυτό τους αλλά και τους γονείς/κηδεμόνες τους, που έχουν την νομική ευθύνη όσο αυτοί/ες είναι ανήλικοι/ες, αλλά και για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουν αν πέσουν θύματα παραβιαστικής/κακόβουλης συμπεριφοράς στο διαδίκτυο. Στην απογευματινή συνάντηση ο κ. Νάκος εστίασε στα μέτρα που πρέπει να παίρνουν οι ενήλικες (γονείς/κηδεμόνες & εκπαιδευτικοί) για να προστατεύσουν τα παιδιά και τους εφήβους από τους σύγχρονους κινδύνους που αντιμετωπίζουν στην ψηφιακή τους ζωή που υπάρχει, πλέον, παράλληλα με την πραγματική.

Ευχαριστούμε θερμά τους εξαιρετικούς ομιλητές μας, την κ. Μαρία Βοζικάκη από την Περιφέρεια Κρήτης, την κ. Κυριακή Φουντουλάκη και τις εποπτευόμενες φοιτήτριές της κ.κ. Ειρήνη Νασιούλα,  Ίριδα Ρεβέκη, Φρίντα Χότζα  από το Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο, τις κ.κ. Έλενα Κονιδάκη & Αλεξάνδρα Αλεξάκη από το Κ.Ε.Θ.Ι. και όλους τους γονείς/κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς που μας τίμησαν με την παρουσία τους.