Εκπαιδευτική επίσκεψη σε πλοίο των Μινωικών Γραμμάων

Την Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2024 τα τμήματα της Β΄ τάξης του τομέα Μηχανολογίας του σχολείου, σε συνεργασία με το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Ηρακλείου, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο πλοίο των Μινωικών Γραμμάων, στο πλαίσιο του μαθήματος της Θερμοδυναμικής και συγκεκριμένα της ενότητας των Μηχανών Εσωτερικής Καύσης.

Εξαιτίας κάποιας έκτακτης βλάβης - συντήρησης, η πρόσβαση στις μηχανές του πλοίου δεν στάθηκε δυνατή για την ασφάλεια των μαθητών, ωστόσο ο υποπλοίαρχος του πλοίου υποδέχθηκε τους μαθητές, τους ξενάγησε στην Γέφυρα του πλοίου, παρουσίασε  στους μαθητές τον εξοπλισμό, τα όργανα, τους χάρτες, τα συστήματα πυρανίχνευσης και πυρασφάλειας κλπ. Επίσης συζητήθηκαν μαζί με δόκιμο του εμπορικού Ναυτικού οι σπουδές του στην σχολή εμποροπλοιάρχων και οι προοπτικές απασχόλησης.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του τομέα Μηχανολογίας κ.Κοτζεδάκης, κ. Καραδήμου, κα. Αλεφαντινού και κ. Παπαδημητρίου.

Μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη πατώντας εδώ.