Συμμετοχή μαθητών/τριων μας στην Open Day της Ιατρικής Σχολής

Την Παρασκευή 31/03/23, οι μαθητές/τριες των τμημάτων της Γ΄ τάξης, της ειδικότητας Βοηθών Φυσικοθεραπευτών του σχολείου μας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης (Π.Κ.), στο πλαίσιο της Open Day που διοργανώνεται από τη Σχολή, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ.κ. Σπυριδάκη Κατερίνα και Αγγέλη Θεοδώρα.

Οι μαθητές/τριες μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον, στο Αμφιθέατρο 1 της Σχολής, παρουσίαση σχετικά με την ιστορία της Ιατρικής Σχολής του Π.Κ., από τον Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Χαραλαμπόπουλο Γ., και παρουσίαση με τον τίτλο: "Η ακτινοβολία στη ζωή μας", από τον Επίκουρο Καθηγητή Ακτινολογίας κ. Μαζωνάκη Μ.

Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες, χωρίστηκαν σε ομάδες και ξεναγήθηκαν στα παρακάτω Εργαστήρια:

- Τοξικολογίας, από τους κ.κ. Τζατζαράκης Μ. (Αναπληρωτής Καθηγητής) και Βακωνάκη Ε. (Phd),

- Μικροβιολογίας,  από τις κ.κ. Ψαρουλάκη Α. (Αναπληρώτρια Καθηγήτρια) και Μακρυδάκη Ε. (ΙΔΑΧ εργαστηριακός),

- Κλινικής Χημείας, από τις κ.κ. Βενυχάκη Μ. (Αναπληρώτρια Καθηγήτρια) και Δερμιτζάκη Ε. (ΕΔΙΠ), και

- Χημείας, από τις κ.κ. Μαστροδήμου Ν., Πολιουδάκη Μ. (ΕΔΙΠ) και Τσαπάρα Α. (ΕΔΙΠ).

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους παραπάνω αναφερόμενους Καθηγητές και μέλη ΙΔΑΧ & ΕΔΙΠ της Ιατρικής Σχολής, για την υποδοχή, την ενημέρωση και την ξενάγηση των μαθητών/τριών μας στους χώρους και τα Εργαστήρια της Σχολής, καθώς και τις κ.κ. Εφεντάκη Ν. και Τσαγκαράκη Μ. για την συνεχή και άοκνη υποστήριξή τους. Η βιωματική αυτή εμπειρία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτική για τους μαθητές/τριες μας κι εκτιμούμε πολύ το χρόνο που αφιερώσατε γι' αυτό.

Μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη, πατώντας εδώ.