ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ AEGEO SPA & ΣΤΟΝ ΙΠΠΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΚΑΡΤΕΡΟΥ

Εβδομάδα εκπαιδευτικών επισκέψεων για το σχολείο μας! Μαθητές του τομέα Υγείας, Πρόνοιας & Ευεξίας, επισκέφτηκαν την Δευτέρα 28/03 τους χώρους του Aegeo Spa, στο ξενοδοχείο Candia Maris (τμήματα ΒΥ2 & ΒΥ3) και την Πέμπτη 31/03 τις εγκαταστάσεις του Ιππικού Ομίλου Καρτερού (τμήματα ΒΥ1 & Γ΄Βοηθών Φυσικοθεραπευτών).

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης στο Aegeo Spa, του ξενοδοχείου Candia Maris είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν, να ενημερωθούν και να κατανοήσουν τις ξεχωριστές θεραπευτικές ιδιότητες της θαλασσοθεραπείας και της υδροθεραπείας.

Κατά την επίσκεψή τους στον Ιππικό Όμιλο Καρτερού ξεναγήθηκαν στους χώρους, επισκέφθηκαν τους στάβλους, ενημερώθηκαν για τα οφέλη της ιπποθεραπείας και συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με άλογα παρουσία ειδικευμένου εκπαιδευτή.

Και στις δύο επισκέψεις οι μαθητές συνοδεύτηκαν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας κ.κ. Σπυριδάκη Κατερίνα, Δημουλιά Φάνη & Τσαρουχά Χριστόφορο.

Θεωρούμε πολλή σημαντική την ευκαιρία που δόθηκε στους/στις μαθητές/τριες μας να ξεναγηθούν και να ενημερωθούν για τις δραστηριότητες των συγκεκριμένων χώρων. Εξίσου σημαντική είναι και η βιωματική γνωριμία τους με εργασιακά περιβάλλοντα, όπου θα μπορούσαν,  μελλοντικά, να απασχοληθούν ως εν δυνάμει απόφοιτοι του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας.

Ευχαριστούμε θερμά τους ανθρώπους του Aegeo Spa & του Ιππικού Ομίλου Καρτερού για την φιλοξενία τους!

Μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό από τις εκπαιδευτικές επισκέψεις, πατώντας εδώ