Αντίο Αλέξανδρε!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου ΕΠΑΛ Ηρακλείου, εκφράζει την οδύνη και τα θερμά συλλυπητήρια προς την οικογένεια του μαθητή μας, της Β'  Λυκείου, Αλέξανδρου Δερμεντζή, που έφυγε τόσο πρόωρα από τη ζωή, σκορπώντας τη θλίψη σε όσους τον γνώριζαν.

Ο Αλέξανδρος υπήρξε γενναίος μαχητής της ζωής και αντιμετώπιζε με θάρρος και απαράμιλλη αγωνιστικότητα το σοβαρό πρόβλημα υγείας που αντιμετώπιζε, δίνοντας ο ίδιος μαθήματα αισιοδοξίας σε μαθητές και εκπαιδευτικούς. Μια ευγενής, ήρεμη και χαμογελαστή φυσιογνωμία του σχολείου μας, παρόλες τις δυσκολίες. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι δεν άφηνε ποτέ το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπιζε, να επισκιάσει τη ζωή του ή να γίνει αντιληπτό από τους άλλους. Συνετός, μετρημένος, ευγενής και αγωνιστής έκανε όνειρα για το μέλλον και δεν έπαυε να παλεύει γι' αυτά.

Όλη η εκπαιδευτική κοινότητα, μαθητές και εκπαιδευτικοί, δεν θα τον ξεχάσουμε ποτέ. Αιωνία του η μνήμη!